MotoFree

Na této stránce najdete informace, které se netýkají motorek, ale tak nějak všeobecně mých dalších koníčků.
Takže zde bude asi něco o aplikacích, hrách a pivu.

KODI TV


Před časem jsem si pořídil HTPC, abych mohl z klidu gauče sledovat filmy a seriály bez nutnosti zapínat PC.
Kromě malé spotřeby oproti standardnímu počítači má HTPC výhodu ve velikosti. I když samozřejmě lze postavit HTPC i ze standardních komponent a nacpat třeba do BigTower skříně.
To jsem samozřejmě nechtěl, takže jsem sáhl po relativně levném řešení od společnosti ZOTAC. Jedná se o mini-pc ZBOX BI320, které na tento účel dostačuje výkonem a hlavně má mnoho rozhraní, včetně optického video výstupu.
ZBOX_BI320-10
ZBOX_BI320-01

Jasnou volbou ohledně systému byl KodiLinux. Je to na Ubuntu postavená linuxová distribuce, kde hned po nastartování nabíhá aplikace Kodi, dříve známá jako XBMC.
V mém případě, ale nastal problém (možná mezi klávesnicí a židlí, nebo za to mohly skvrny na slunci), kdy po nějakém čase aplikace přestala přehrávat obraz a už jel jen zvuk. Podle diskuzních fór ale nejsem v tomto sám. Na vině je možná zastaraly ovladač pro Intel grafickou kartu. Každopádně se problém podařilo “odstrani” instalací Windows. Sice to je mrhání prostředky, peci jen upravený linux je na tyto účely vhodnější, ale vše funguje má.
kodi_main

Aby z Kodi nebyl jen nabubřelý video přehrávač, je vhodné přidat nějaké pluginy (add-ony, doplňky), které zajistí přehrávání českého mediálního obsahu.
Doplňků je k dispozici mnoho, ale asi nejschůdnější cesta je přidat dva repositáře – http://kodi-czsk.github.io/repository/ a https://superrepo.org/.
Samozřejmě jde přidávat i jednotlivé doplňky, ale pomocí repositářů je to jednodušší.

Repositář KODI CZ/SK obsahuje skoro vše potřebné pro použití, to je hlavně archív televizí ČT, NOVA a PRIMA. Dále archív Stream.cz, Drtinová Veselovský TV, O2TV, několik slovenských archívů a stahování titulků ze serveru Titulky.com a SerialZone.cz. Bohužel zde není doplněk pro stahování titulků z Edna.cz, ten je jen v SuperRepo.

KODI CZ/SK repo se přidává instalací ze zip souboru, druhý je potřeba přidat jako zdroj. S tím nejlépe poradí video v sekci instalace, hlavně nezapomeňte provést manuální znovu načtení obsahu.
Podrobný návod je na uvedených stránkách, takže není potřeba se tady o něm nějak sáhodlouze rozepisovat.

Proč vlastně tohle vše dělat, když si může připojit k TV třeba notebook, případně přehrávat přímo z připojeného USB zařízení?
Odpověď je prostá – pohodlnost.
Vše potřebné je na jednom místě a když si k HTPC připojíte další disk(y), tak máte vlastně NAS.
Kodi máte možnost ovládat z browseru, mobilu, tabletu případně klasickým TV ovladačem (pokus si tedy koupíte HW zařízení s infra portem). Zde jsou dvě možnosti, buď zmiňovaný infraport nebo pomocí HDMI CEC, kdy tuhle funkci musí umět TV a i hardware přehrávače. V případě, kdy TV umí CEC a přehrávač ne, jde tento nedostatek nahradit pomocí adaptéru. Cena ale není lidová a pro funkčnost je potřeba doinstalovat ovladače (platí je pro Windows).

Hop nahoru

Raspberry Pi 2


Při čtení článku na iHeute ohledně zlevňování původních modelů malinového koláče jsem dostal chuť a začal koukat kolik že to vlastně stojí. Když jsem našel eshop RPiShop a viděl rozdíl v ceně původního modelu B+ a aktuální verze 2, bylo jasno.
Doobjednal jsem SD kartu, napájecí kabel a hliníkovou krabičku, zaplatil a druhý den by na recepci připraven balíček. Rychlost dodání tedy bezkonkurenční (a to byl balík poslán Českou poštou), ale to čekání až zazní padla bylo nekonečné.
WP_20150520_20_05_24_Pro 1WP_20150520_20_04_52_Pro 1
Na dodané SD kartě je instalovaný software Noobs pro jednoduchou instalaci připravených OS.
Některé jde instalovat bez připojení k internetu, ostatní se musejí stáhnout. Proto je lepší při instalaci použít připojení přes etherent než řešit WiFi, po instalaci vybraného OS již ale nic nebrání pro přechod na bezdrát. Jako první jsou vyzkoušel OpenELEC, což je obdoba KodiBuntu, ale OS je okleštěný na kost. Mám pocit, že u OpenELECu zůstanu, zatím není důvod zkoušet něco jiného.

Hop nahoru